Wpisy z tagiem: Powergraph

piątek, 05 października 2012
Czarne
Wychodzi dzisiaj. Prapremiera była na Polconie. Ja zdążyłam już przeczytać całość dwa razy. I powiadam wam: naprawdę warto. Ta książka zachwyca wszystkim: językiem, nastrojem, drobiazgową konstrukcją, świeżością i wielowymiarowością pomysłu, wielością możliwych interpretacji.
Tylko że ta książka wymaga nieśpiesznego czytania. Uważnego. Ze zrozumieniem. I dwukrotnego co najmniej. Co, niestety, najprawdopodobniej skazuje ją na niszowość. Blurb w ogóle nie przystaje do zawartości. Nie jest to też romans (jak usłyszałam taką tezę z ust wydawcy na prapremierze, to się prawie załamałam, choć rozumiem, ze jakoś rzecz sprzedać trzeba).
Jest to natomiast coś nowego w twórczości Anny Kańtoch. Czytane przeze mnie przedpremierowe recenzje, których jest masa, całkowicie rozmijają się z moim odbiorem tej pozycji. Wszystkie koncentrują się na pierwszej warstwie, jednym z wielu problemów (czy bohaterka jest chora psychicznie, czy też nie) i nawet nie próbują sięgać głębiej. Rozwiązać innych zagadek.
Zachęcam do podjęcia takiej próby i zgłębienia wszystkich wymiarów Czarnego.
Dla ludzi, którzy uciekają na sam dźwięk słowa: fantastyka, mam informację: to nie jest typowa fantastyka gatunkowa. To po prostu dobra, oryginalna, wymagająca i skłaniająca do myślenia literatura. Przynajmniej od trzech lat nie czytałam lepszej pozycji polskiego autora (bez podziału na gatunki). Tutaj napisałam więcej na jej temat.
| < Kwiecień 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Zakładki:
Krytyczne ostrze siekiery:P
Moje manie na małym ekranie
Porąbana literatura
Porąbane dysputy
Przyjaciele i znajomi Siekiery (znaczy - też porąbani:)
To stay sharp
Varia (Ścinki)
Tagi
statystyka