Wpisy z tagiem: polityka

sobota, 05 stycznia 2013
Upadek prasy papierowej
W artykule poświęconym Krzysztofowi Krauzemu w najnowszym numerze Polityki czytamy, że mamy do czynienia z filmem opartym na autentycznych faktach.
Nie mam pytań. Bo nie ma po co pytać, czy redakcji nie wstyd. Jakby było wstyd, to ktoś by tekst przeczytał przed oddaniem do druku. Z korektą w Polityce od lat jest systematycznie coraz to gorzej, ale czegoś takiego jeszcze nie spotkałam. Może jestem polonistyczną skamieliną, ale trochę mi smutno.
poniedziałek, 24 maja 2010
Herbert się w grobie przewraca
Tak sądzę w każdym razie. Mnie się nóż w kieszeni otworzył, kiedy miłośnicy poezji Herberta poparli Jarosława Kaczyńskiego, jako jedynego (ich zdaniem) polityka swoją działalnością urzeczywistniającego wartości najistotniejsze dla ich idola. Zacytowali przy tym - jakże oryginalnie! - fragment Przesłania Pana Cogito.
Brzydzi mnie po prostu łączenie poezji z polityką. To są dwa światy skrajnie odrębne. I nie chodzi tu o to, czyjej poezji z czyją polityką. Choć poezja Herberta jest wielka, wartościowa i głęboko osadzona w kulturze, uniwersalna. Nie powinna być spłycana w taki sposób.
Dziwi mnie tylko, że taka oczywista oczywistość nie przeszła przez myśl jej tak zwanym miłośnikom.

***
Aktualnie czytam Światło Harrisona, stąd przerwa w w notkach literackich. Jest inne niż Viriconium, choć powiedzieć, że je rozumiem, to grubo przesadzić. Ale zaczęłam w sobotę i zbliżam się do połowy (ambitny plan to skończyć jutro...). Się podzielę polekturową refleksją.
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
Krytyczne ostrze siekiery:P
Moje manie na małym ekranie
Porąbana literatura
Porąbane dysputy
Przyjaciele i znajomi Siekiery (znaczy - też porąbani:)
To stay sharp
Varia (Ścinki)
Tagi
statystyka