Wpisy z tagiem: Maurice Druon

piątek, 28 stycznia 2011
Królewski maraton i nowy Fix
To znowu ja. Nie piszę, bo jestem w trakcie lektury Królów przeklętych (wczoraj skończyłam piąty tom). Lektura, niestety, z przystankami. Bo najchętniej bym ciągiem. A to dziwna historia, bo pierwszy raz próbowałam to czytać jakoś w środku podstawówki i nie podeszło mi zupełnie. Zresztą, i tym razem pierwsze 50 stron Króla z żelaza szlo ciężko. Tak więc - nie zniechęcać się. Dalej jest zdecydowanie lepiej. Może trochę mi pomogła konwersja na frankofoństwo w tak zwanem międzyczasie, ale nie sadzę. Po prostu trzeba się przyzwyczaić do stylu. Jest on nieco szorstki. Ze szkoły to pamiętam głównie Filipa Pięknego i jego boje z templariuszami. Tutaj jest więcej, ciekawiej i polecam. Aczkolwiek nie byłabym sobą, gdybym nie zaznaczyła, że w przekładzie (powszechnie chwalonym i zapewne słusznie) wytropiłam kilka większych baboli. Z franc. to nie będę przytaczać, bo i tak prawie nikt nie zrozumie, ale np. sweet heart jako słodkie serce było po prostu urocze.
No, ale wypadło przerwać, jak raz, też dla opowieści o królach (a raczej cesarzu i wanna-be-królu) - Gry w kości Elżbiety Cherezińskiej. Uczucia odnośnie tej ostatniej pozycji mam mocno mieszane. Druon wygrywa w przedbiegach. Wolę jak autorka pisze o Norwegii. Zdecydowanie.
A teraz znowu przerwa - i znowu historia o władczyni - Namiestniczka Szkolnikowej z serii wydawniczej NF. Rosyjskojęzyczna fantasy o objętości 800 stron+pierwszy tom trylogii = paniczna ucieczka z krzykiem. O dziwo, po 80 stronach nie jest tak źle, jak można by oczekiwać. Znaczy - cudów nie ma, żeby nie było nieporozumień, ale czyta się bezboleśnie. Może to zasługa tłumacza, Rafała Dębskiego? Damy radę.
***
Na koniec świetna (przynajmniej dla mnie) zapowiedź wydawnicza: piąty tom cyklu o Feliksie Castorze - Nazwanie bestii - ukaże się nakładem wydawnictwa MAG 29 kwietnia 2011.

| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zakładki:
Krytyczne ostrze siekiery:P
Moje manie na małym ekranie
Porąbana literatura
Porąbane dysputy
Przyjaciele i znajomi Siekiery (znaczy - też porąbani:)
To stay sharp
Varia (Ścinki)
Tagi
statystyka