Wpisy z tagiem: Lehane

piątek, 14 sierpnia 2015
Sierpień z kryminałem: Brudny szmal i Niemowa
Upały trwają (jak długo jeszcze?), a ja nie porzucam kryminalnej niszy. Aby do urlopu, który już wyłania się zza horyzontu. W każdym razie w minionym tygodniu przeczytałam, w ramach ratowania podupadającego nastroju, zachomikowanego na taką okoliczność Lehane'a. Który, oczywista, jest dobry. Na wszystko. W Brudnym szmalu wracamy do bostońskiego Flats i pojawia się nawet w pewnym momencie wzmianka o morderstwie sprzed lat, które było tematem Rzeki tajemnic. Tym razem jednak mamy zupełnie inny zestaw bohaterów, inny klimat, a centrum wydarzeń jest niegdysiejszy bar jednego z najważniejszych bohaterów - kuzyna Marva. Który to przybytek, mimo wciąż obowiązującej nazwy, nie jest już barem kuzyna Marva, bo został przejęty przez mafię. Tytuł i teoretycznie centralny wątek fabularny zdają się sugerować, że w tej historii chodzi głównie o nielegalnie pozyskane pieniądze. Dla mnie jednak ta kameralna, nastrojowa opowieść miała przede wszystkim obyczajowy charakter, i to już od pierwszej sceny, w której grupka przyjaciół opija pamięć zaginionego przed laty w niewyjaśnionych okolicznościach kompana. To historia o dojmującej samotności barmana Boba, którą ten usiłuje po raz kolejny desperacko wypełnić, przygarniając znalezionego na śmietniku skatowanego szczeniaka. O wciąż niespełnionych marzeniach i aspiracjach Marva, który dla kolejnej szansy ich realizacji gotowy jest zaryzykować wszystko. O ambicji zdegradowanego gliniarza Torresa, który dałby wszystko, żeby wrócić z zasłużonej zawodowej banicji do prawdziwej gry. No i, oczywiście, o zasadach, za których naruszenie trzeba słono płacić. Krótko, ale intensywnie. Polecam.

Niemowa wobec cliffhangera w końcówce poprzedniego tomu była dość oczywistym wyborem, z którego  zresztą jestem całkiem zadowolona. Co prawda ewolucja Sebastiana Bergmana jest co najmniej niepokojąca i zamiast deklarowanego cynicznego skurwysyna dostaniemy za momencik ciepłe kluchy na rzadko, ale bądźmy szczerzy - nie o psychologa tu chodzi. Jak długo Hjorth i Rosenfeldt są w stanie zbudować i sprawnie zaserwować zajmującą intrygę, dla mnie jest dobrze. A tym razem ponownie im się to udaje. Zaczynają z wysokiego C: rodzina z dwójką małych dzieci zostaje z zimną krwią zastrzelona przez nieznanego sprawcę. Sprawca jednak nie miał wszystkich informacji - nie wiedział, że w domu był ktoś jeszcze. Ktoś, kto zdołał się ukryć, wyczekać, a następnie uciec. Teraz wszystko zależy od tego, kto pierwszy odnajdzie świadka - policja czy zabójca. Ciekawy pomysł z intrygującym wątkiem społeczno-gospodarczym, żadnych dziur logicznych, może tylko końcowy twist niepotrzebnie efekciarski (i jeszcze ta paralela z wcześniejszą biografią Bergamana - zgroza, szkliwo me było poważnie zagrożone). Ale czytałam z zainteresowaniem, warto.
A teraz robię sobie odpoczynek od kryminałów i przerwę na fantastykę, a konkretnie Pół świata Abercrombiego. Lektura idealna na długi weekend.
| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zakładki:
Krytyczne ostrze siekiery:P
Moje manie na małym ekranie
Porąbana literatura
Porąbane dysputy
Przyjaciele i znajomi Siekiery (znaczy - też porąbani:)
To stay sharp
Varia (Ścinki)
Tagi
statystyka