Blog > Komentarze do wpisu
Lato z kryminałem 2018 (2): Dziewczyna we mgle, Sprawa Ewy Moreno i Ślad na piasku
Donato Carrisi Dziewczyna we mgle to pierwsza przeczytana przeze mnie powieść tego autora i od razu warta polecenia. Nie mogę nie polecić autora, który tak zgrabnie wodził mnie za nos, że od początku do końca nie przejrzałam jego gry przed tym momentem, w którym zdecydował się pokazać kluczowe karty. Dodatkowym, bardzo interesującym i oryginalnym elementem, jest ukazanie śledztwa nie jako poszukiwania prawdy o zdarzeniu (w tym przypadku porwaniu nastolatki), ale jako rozgrywki, w której wygrywa strona jako pierwsza sprzedająca najlepszą marketingowo wersję mediom. Autor zadbał, żebyśmy pogardzali śledczym, który konsekwentnie przedstawiany jest jako grający wyłącznie na siebie i niezainteresowany losem ofiary, a tym bardziej ustaleniem tożsamości faktycznego sprawcy. Automatycznie nasza sympatia jest po stronie podejrzanego, poczciwego nauczyciela literatury, którego ze sprawą nie łączy nic poza zbiorem słabiutkich poszlak. Prawda jednak jest o wiele bardziej skomplikowana. Świetna lektura, choć po jej zakończeniu, z perspektywy całości, przychodzą refleksje o naciąganych czy wręcz zbędnych elementach intrygi. Dlatego - nie arcydzieło, ale naprawdę dobry, zgrabnie przemyślany i przewrotny kryminał. Na pewno sięgnę po inne książki tego autora.

Hakan Nesser Sprawa Ewy Moreno - na lato zawsze zachowuję sobie kolejny tom cyklu o policjantach z Maardam. W tym jest upalnie i urlopowo, a inspektor Moreno łączy wakacyjny wyjazd z nowym partnerem z próbą rozwikłania zagadki zaginięcia dziewczyny, którą przypadkowo poznała w pociągu. Zniknięcie osiemnastolatki okazuje się mieć związek z mrocznymi wydarzeniami z przeszłości jej rodziny, które, trzeba trafu, są w uzdrowiskowej miejscowości swoistą legendą. Wątek współczesny przeplata się z retrospekcjami, które mają wyjaśnić, co się wtedy faktycznie zdarzyło. Nesser jak zawsze buduje niezłą atmosferę, sprawnie żongluje wątkami i dobrze kontroluje opowieść, uzupełniając ją o prywatne dylematy bohaterki. Moreno jest po trzydziestce, jeden jej długoletni związek się rozpadł, a z najnowszego również nie jest zadowolona, choć nie potrafi dokładnie sprecyzować, dlaczego. Usiłuje przekonać samą siebie, że marzy o stabilizacji i założeniu rodziny, ale nie idzie jej ta autoperswazja. Dodatkowo policyjny informator mówi jej, że wśród jej kolegów z posterunku jest pedofil. Niezbyt wakacyjny miks, prawda? Niby zatem wszystko jest na miejscu, ale ostateczne wyjaśnienie historii jest tym razem trochę za mocno naciągane jak na mój gust. Zatem ogólnie nieźle, ale na tle cyklu co najwyżej średnio.

Andrea Camilleri Ślad na piasku - podobnie racjonuję sobie po jednym tomie rocznie śledztwa komisarza Salvo Montalbano z fikcyjnego sycylijskiego miasteczka Vigata. I w tym roku trafiło mi się słabsze, niestety. Nie przepadam za tomami, w których główną fabularną atrakcją jest kolejne zauroczenie Salvo piękną kobietą. W tym przypadku jest to amazonka, a oś intrygi stanowi uprowadzenie i torturowanie konia, który ucieka prześladowcom i pada akurat na plaży pod domem komisarza. A potem jego ciało znika. Kto i po co zabrał martwe zwierzę? Wszystko się oczywiście wyjaśnia, ale, jak wspominałam, intryga nie jest najlepszą w dorobku autora. Z trzech opisanych pozycji ta była zdecydowanie największym rozczarowaniem.
sobota, 28 lipca 2018, krwawasiekiera

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2018/07/29 22:10:50
"Zaklinacz" też jest dobry, nie mistrzostwo świata, ale właśnie dobry.
Książki Nessera i Camilleri czytałam, ale dawno i prawdę mówiąc jakoś nie ciągnie mnie już do tych autorów.
-
2018/07/30 11:31:01
Mam jeszcze właśnie Zaklinacza, Hipotezę zła i Trybunał dusz. Będę sobie dawkować i sprawdzać poziom.
-
Gość: , *.dynamic.chello.pl
2018/07/30 18:35:07
Zaczęłam czytać te pozostałe książki Carrisiego i jakoś nie jestem przekonana... Znaczy, jasne, trudno wyrokować na podstawie pierwszych paru stron, ale styl wydaje mi się dość pretensjonalny, a w jednej zagadka już od początku wygląda na przekombinowaną. Może dalej będzie lepiej, ale trochę się boję, czy to nie jest autor, któremu wyszła jedna książka...
-
2018/07/30 19:25:07
Dziewczyna... to jego szósta powieść, więc możliwe, że po prostu rozwija warsztat. Mój tata czytał m.in. Trybunał dusz i był zadowolony. Choć fakt, w kwestii kryminałów gust nam się dosyć często rozjeżdża.
-
2018/08/01 17:48:34
'Dziewczyna we mgle' bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeden z lepszych thrillerów tego roku. Mam też w planach 'Trybunał dusz'.
Nesser to klasa sam w sobie, żałuję, że już nic nowego nie wydają. U Camillerego z kolei mam duże zaległości.
-
2018/08/01 18:59:03
Nessera całkiem niedawno wyszły opowiadania, o których zresztą pisałeś u siebie. Ale szczerze mówiąc, wolałam go w cyklach z Van Veeterenem i Barbarottim niż w tych dalszych eksperymentach, choć i one miewają swój niezaprzeczalny urok.
Carrisim zainteresowałam się m.in. na podstawie twojej rekomendacji.
A Camilleriego polecam nieustannie. Miewa słabsze momenty, ale cykl ma unikalną atmosferę i sycylijski koloryt, m.in. za sprawą wspaniałych opisów jedzenia. No a Montalbano jest bardzo ludzkim bohaterem.
statystyka