Blog > Komentarze do wpisu
Polecanki prezentowe last minute
Jeśli ktoś jeszcze nie ma prezentów, to w zasadzie dzisiaj jest ostatni dzwonek, by nadrobić ten brak w miarę spokojnie i bez ryzyka zostania stratowanym przez wściekły tłum (choć ta ostatnia kwestia wydaje mi się wątpliwa). Poniżej kilka sugestii ode mnie w oparciu o głównie tegoroczne lektury i seanse.

Książkowo:

1a. Polecanka kryminalna zagraniczna: trylogia Pierre'a Lemaitre'a o Camille'u Verhoevenie, czyli Koronkowa robota, Alex i Ofiara. Nie ma w sprzedaży pakietu, co osobiście mocno mnie dziwi, ale ten zestaw usatysfakcjonuje każdego miłośnika kryminałów. Lemaitre zresztą nie pisze złych książek, przeczytałam wszystkie dostępne w Polsce poza Ślubną suknią, która wciąż czeka na swoją kolej, czyli 5 tytułów, i każdy był więcej niż dobry.

1b. Polecanka kryminalna krajowa: trylogia (jak na razie) Wojciecha Chmielarza o Jakubie Mortce, czyli Podpalacz, Farma lalek i nagrodzone jak najbardziej słusznie Wielkim Kalibrem Przejęcie. Bardzo ciekawy, mocno osadzony w realiach pracy policyjnej cykl, którego jakość z każdym tomem rośnie.

2a. Polecanka reportażowa zagraniczna to w tym roku bezkonkurencyjny reportaż Charliego Le Duffa z Detroit, pod wymownym i adekwatnym tytułem Sekcja zwłok Ameryki.

2b. Polecanka reportażowa krajowa mimo ostrej konkurencji zdecydowałam się zarekomendować Białystok: białą siłę, czarną pamięć. To pozycja wielowarstwowa i przerażająco wręcz aktualna.

3a. Polecanka fantastyczna zagraniczna to bez żadnych wahań wybrana Rozłąka Christophera Priesta. Rzecz spodoba się również miłośnikom historii, tak współczesnej, jak alternatywnej.

3b. Polecanka fantastyczna krajowa i tu pojawił się szkopuł, bo w zasadzie powinnam polecić Roberta M. Wegnera i jego Pamięć wszystkich słów, ale wtedy musiałabym polecić cały Meekhan, a tego nie mogę zrobić z czystym sumieniem, bo Niebo ze stali jest na tle reszty słabe, a opowiadania też nierówne. Polecam zatem zbiór w zasadzie bez wyjątku bardzo dobrych, a zarazem bardzo różnorodnych opowiadań Anny Kańtoch, czyli Światy Dantego. Większość tekstów ukazała się wcześniej w rozmaitych antologiach lub w prasie, ale zebrane razem pokazują szeroki zakres możliwości i gatunkowych zainteresowań autorki, dostarczając zarazem znakomitej, nastrojowej rozrywki.

Filmowo:

1. Grand Budapest Hotel - magiczny i w sumie bardzo pozytywny film, który wymyka się wszelkim próbom sensownego opisu. Trzeba zobaczyć.
2. Dzikie historie to mój tegoroczny numer jeden. Czarna i bardzo przenikliwa komedia, zbiór etiud o ludziach doprowadzonych do ostateczności przez rozmaite życiowe okoliczności.
3. Dumni i wściekli to bardzo mądry i pogodny film oparty na prawdziwych wydarzeniach, o tym, że zweryfikowane empirycznie uprzedzenia okazują się niewarte funta kłaków. Aczkolwiek aktualnie chyba nigdzie niedostępny:( Wobec czego alternatywnie polecam Kingsmana.Tajne służby - absolutnie zwariowany i dogłębnie brytyjski pastisz filmów szpiegowskich.

Serialowo:

1. Box ze wszystkimi sezonami Zakazanego imperium.

2. 3 sezony (dostępne chyba tylko osobno) Newsroomu: 1,2,3.

3. 5 sezonów Breaking Bad (również tylko pojedyncze, skandal): 1,2,3,4,5.

sobota, 19 grudnia 2015, krwawasiekiera

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2015/12/20 18:46:25
Chmielarz i Lemaitre nie zawiodą !
"Wampira" mam w planach, a nad "Rozłąką" dumam..
-
2015/12/20 19:43:16
Przejdź od zadumy do czytania:) Daję gwarancję satysfakcji.
statystyka