Blog > Komentarze do wpisu
Komisarz Barbarotti powraca
Całkiem inna historia, drugi tom cyklu Hakana Nessera o policjantach z fikcyjnego szwedzkiego miasteczka Kymlinge, jest...inny od części poprzedniej. Inna jest koncepcja formalna (dużą rolę grają zapiski mordercy i korespondencja prowadzona przez niego z policją), inna tematyka (pojawia się drugi, zagraniczny plan akcji), więcej wątków z życia prywatnego bohatera.
Fabuła, też raczej nietypowo, przez większą część objętości powieści pokazuje całkowitą bezradność policji, podporządkowanej woli inteligentnego sprawcy i tańczącej tak, jak on im zagra.
Rozwiązanie zawdzięczają nasi dzielni stróże prawa  właściwie czystemu przypadkowi, a odnajduje je osoba całkowicie nieoczekiwana.
Wiele zresztą jest w tej powieści zaskoczeń, choćby sama konstrukcja intrygi, odsłonięta dopiero pod koniec w całej krasie swojej. Kontrastuje ona wyrafinowaniem, złożonością, a zarazem też pewną urzekającą prostotą (wiem, to brzmi paradoksalnie, ale nie mogę wejść w tym miejscu w żadne szczegóły, bo bym popsuła lekturę ewentualnym zainteresowanym). Po prostu, jak już się wie, o co chodzi, wydaje się to śmiesznie wręcz oczywiste. Ale mnie się nie udało zgadnąć przed czasem, choć kombinowałam nielicho. Co prawda miałam wtedy gorączkę, ale myślę, że mimo wszystko wynika to raczej ze sprawności, z jaką autor panuje nad literacką materią i prowadzi swojego czytelnika na manowce.
Owszem, opowieść płynie niespiesznie, więc raczej nie dla zwolenników kryminału w bardziej dynamicznym wydaniu. Ale już dla zwolenników kryminału inteligentnego - jak najbardziej.
Jak na razie oba tomy cyklu o komisarzu Barbarottim dostarczyły mi czytelniczej satysfakcji, choć każdy był inny. Z tym większą ciekawością wyglądam części kolejnej, Drugiego życia pana Rossa.
środa, 09 listopada 2011, krwawasiekiera

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: olja folja, *.dynamic.chello.pl
2011/11/09 13:20:53
czekam również na Barbarottiego vol. 3 :)

btw. teraz jest -30% na Czarną Serię w Matrasie :
statystyka